Batman (1989)

Celý grafický a zvukový kabátek je na top úrovni, kterou mohla konzole přinést. Dnes to už nikomu ani nepřijde. Každý si řekne obyčejná hopsačka. V mém srdci se ji podařilo zakořenit na hodně dlouho. A to také kvůli tomu, že to byla moje první kazeta, kterou jsem si před nějakými 12ti lety kupoval na tržnici. Byla to evidentní kopie, žádná originálka. I tak stála dost peněz. Za Batmana jsem dal tehdá 250 Kč (pravděpodobné období let 1997-1998?). Originálky, které jsem vždy okukoval se smutnýma psíma očima za výlohou kamenných obchodů stály od okolo 600kč  a více. Postupem času se ceny snižovaly. Poslední kazeta, kterou jsem si koupil mě stála 50kč. Pak už kazetky vymizely úplně a staly se tak vyhledávanými historismy ve sbírkách starších pařanů. To by byly řeči na úvod. Teď si pojďme společně projít hru.

Právě čtete přepis původního článku z webu oldgamesnolimit.cz (12.7.2009) doplněný o nové informace.

Moje hraní Batmana na starém YT kanále, psal se rok 2014

Příběh hry takřka kopíruje děj filmu z roku 1989. Šílený Joker si začíná podmaňovat celé Gotham City. Jediný kdo ho může zastavit je Batman. Musí se tedy co nejdříve dostat k Jokerovi a skoncovat s ním jednou pro vždy. Ovšem Joker není jen tak nějaká postavička od Disneyho. Jeho šílenost nezná mezí a neustále vymýšlí a spřádá nové plány jak se zbavit dotěrného Batmana. Do cesty mu posílá mnoho cvičenců, ale také roztodivných strojů a nástrojů, které mají Batmana zastavit. Každý tento rekrut má určitou odolnost, někteří vydrží více jiné skolíte s nebývalou lehkostí.

Moje hraní Batmana na starém YT kanále, psal se rok 2014

Po každém zničeném protivníkovi se objeví na sbírání buď srdce, které doplňuje jednu čárku našeho zdraví nebo malý čtvereček. Ten má na sobě buď znak písmene B (sebrání se zapíše do skóre) nebo taková malá ikonka nábojnice (ta dobíjí naše body zbraní – maximum získaných bodů je 99). Za získané body můžete využívat technologické vylepšováky v podobě zbraní.  Ve svém repertoáru máte celkem tři druhy zbraní (nepočítám-li pěsti). Tou první je bumerang (po jednom hodu se odečte 1 bod), druhou je pistole (po jednom výstřelu se odečtou 2 body) a poslední jsou hvězdice (Batman vyhodi jednu hvězdici, která se následně rozdělí na tři a stojí tedy 3 body). Pojďme si tedy společně podívat na jednotlivé nepřátele, se kterými se ve hře setkáme.

Základní nepřátelé ve hře:

Úplně první nepřítel, který se nám dostane do cesty z rukou Jokerových jsou takoví řadoví vojáci-běžci. Jejich prvořadým úkolem je vystrašit. Nemají žádné zbraně. Tudíž jsou jednoduchým soustem pro Batmana a jeho pěsti. S tímhle nepřítelem nebudou žádné větší potíže. Nastaly by pouze tehdy, kdybychom se tyto běžce snažili sestřelit pistolí. Tyto jednotky v drtivé většině uvidíte běžet ve dvojici. V ruzných kolech mají jinou barvu oděvu.


Další a nejvíce vyskytovanější hračkou Jokera je jakási mechanická mašinka, která trajdá neustále stejnou trasu. Jede si pomalinku po rovině a narazí-li na překážku, otočí se a vyrazí zpět. Jakmile se k ní přiblížíte, z mašinky se stane mašina ve zrychleném režimu naprogramovaná k zabíjení. Nejlepší zbraní je Batmanova pěst (za použití tlačítka Turbo). I tak se zpočátku může stát, že vám tahle věc bude dělat velké problémy.


Moje hraní Batmana na starém YT kanále, psal se rok 2014

Opakem výše uvedených jednotek je tahle následující. S tímto chlápkem nebudou žádné problémy. Už jen z toho důvodu, že je vlastně jednotkou statickou. V ruce drží plamenomet a ve stejném rytmu neustále dokola pálí. Nejlepší je vyčkat na okamžik kdy zrovna nabíjí a pak ho sejmout pěstmi. Lze se ho zbavit také i jedním bumerangem. To vás však bude stát jeden bod.


Ještě než se v prvním kole dostanete na konec, potkáte chlápka, který po vás začne střílet z malé pistole. Tenhle chlápek je pěkně vychytralý. Po každém výstřelu se skrčí a tím se vlastně před Batmanem brání případnému útoku. Nejlepší použít bumerang nebo obyčejné pěsti.


Zákeřný Joker po cestě posázel také mnoho bomb. Ty se aktivují, když se k nim Batman přiblíží. Zpočátku mě tyhle bomby dost výtáčely. Ale nakonec jsem přišel na to, jak je obelstít. Nejlepší je se k ní přiblížit a poté včas uskočit. Jakmile se totiž tato bomba aktivuje nevybouchne ihned ale na okamžik se k vám rozjede (na principu naváděné střely, ale nezvedne se ze země) a poté exploduje. Její umístění je mnohdy pěkně důmyslné. Pozor na ni, mršku jednu.


Jedna z prvních větších nepřátelských jednotek. Při prvním hraním jsem se domníval, že jde o závěrečného bose. Není tomu tak a je taky dost odolná. Umí létat a v rukou tříme obrovský kanón, ze kterého vystřelí pouze tehdy, když si na okamžik slétne níže. To je ta pravá chvíle k jeho zničení. Coby Batman můžete použít takřka jakoukoliv zbraň, jen pěsti bych v téhle chvíli moc nepreferoval.


Na samém konci levelu se potkáváme tváří v tvář ninjovi. Ten jako kdyby z nosu vypadl hlavní postavě ze hry Ninja Gaiden. Tohohle pišišvora je lepší moc nedráždit. Nejlepší je ho sejmout všas a to z dálky. Jinak si koledujeme o pořádný úbytek svých HP. Tenhle Ninja útočí hvězdicemi a mečem (katanou). Na něj si dávejte velký pozor.


Tahle strojová postava mi připomíná takový klon Predátora. Každopadné se podobá výše zmíněným běžcům. Je to také takový nohsled ale oproti nim je velmi pomalý. Žádné střelné zbraně nemá, tudíž je velmi jednoduché jej sprovodit ze světa. Jedinou jeho devízou je útokem a boj na blízko.


Téhle mašince se lze někdy jednoduše a šikovně vyhnout. Ale pokud jste v případě, kdy to není tak úplně možné, je nejlepší na tuto strojovnu zaútočit z velké vzdálenosti pistolí, pěkně v klídku a v pohodě. Ti otřelí a herní veteráni si mohou dovolit zničit tenhle stroj ručně. Přeji jim příjemné nervy. Jo a tahle mašina pouze vymršťuje tento hák. Nijak jinak se nepohybuje. Bývá umístěna na místech, kde vám provětrá nervovou soustavu 😀


Tahle mašinka patří do těch nepřátelských s větší obtížností. Je umístěna na stropě a co chvíli vypouští malé robůtky s klepety, které jsou velmi dotěrné. Můžete ji zničit nejlépe hvězdicemi. Ale je to dost náročné na body u zbraní (viz výše). Nejlepší je vzít naše hrdinské nohy, zalomit si je za ramena a v nestřežené chvíli prchat co to jen jde. Na některých místech se tahle strojovna může stát pěkným výdělkem. Neustále ničení strojků nám může doplnit zdraví i body na munici.


Stream NES her včetně Batmana, leden 2019

Tenhle skákající obr je velmi nepříjemným protivníkem. Skáče z místa na místo a pokud včas nezasáhnete může vás i rychle zabít. Po několika pokusech, kdy mě rozdupal na kousky jsem se rozhodl zahrát si na pomyslného snipera a vše zajistit v klidu z dálky. V levelech, kde se tenhle obr vyskytuje je nejlepší nakračovat pomalinku. Jakmile se nám na obrazovce objeví jeho část (ještě nás nezmerčil a skáče na místě) je nejlepší ho sestřelit několika ranami z pistole.


Joker na Batmana chystá i těžkou techniku. Tenhle „tank“ malinko popojíždí dopředu i dozadu, přičemž neustále střílí ohnivé střely. Tyhle střely v kombinaci s jinými nepřáteli jsou velmi ale velmi nepříjemné! Jestli budete jako já, bude vám dělat velký problém level na skalách. To je taková malinká příprava na level poslední, kde jsem se několikrát snažil vykousnout z joysticku tlačítko A. To jsem ale odbočil. A jak tento tank zdolat? Nejlépe z dálky. Ale ne vždy to půjde.


Další z Jokerových udělátek. Je to takový mechanismus, který jsem nikdy moc nezkoumal. Nevím teda co vlastně umí. Jen vím, že se pohybuje po kolejnici a když se zastaví spustí elektrický proud do míst, kde s Batmanem musíte projít. Vyskytuje se pouze omezeně a nejlepší je se mu úplně vyhnout. Kdo uteče vyhraje a ušetří si čas i nervy 🙂


Pokud jsem na nic nezapomněl, tak by to měli být všechny nepřátelské jednotky. Samozřejmě, že po cestě čekají i jiné nástrahy jako kapající kyselina, pásy s ozubenými koly, ozubená kola atp. Celá hra se skládá z pěti levelů. Přečemž každý level má tři úrovně (podobně jako u Maria). A na konci té třetí čeká závěrečný boss. Jednotlivé bossy si představíme v následujícím odstavci. Záměrně vynechávám bosse, který uzavírá celou hru. Pokud se vám podaří hru dohrát nebo budete mít potíže, napište do diskuze, od toho tu přeci je.

Závěreční bossové


Boss 1 – Po zdolání Ninji jste se dostali z temných ulic Gothamu před vchod místní radnice. Zde na vás čeká první boss. Jeho předností je raketový pohon, který má umístěný na zádech a kdy se po vzoru slavného „Rocketeera“ vznáší a létá s nebývalou rychlostí. Jakmile slétne níže, je zranitelný. Jako útok vymršťuje soustavu paprsků které se rozletí po okolí. Nejlepší zdolání tohoto bosse je při jeho slétání dolů. Jakmile slétne, vypalte na něj pár ran bumerangem. Jakmile se dostane opět nahoru bude opět vystřelovat paprsky. Nejlepší je se jim vyhnout a čekat zase na jeho rejdy u země.


Boss 2 – Tentokráte na nás nečeká žádný živý protivník. Tváří v tvář se postavíte jednomu velkému mechanismu, který obrostl zevnitř jedné velké místnosti. Zničit ho musíte postupně a to celkem na třech místech. Nebudu nějak moc prozrazovat co a jak. Jen bych chtěl upozornit, že hned na začátku budete ostřelovaní, tudíž vezměte do rukou pistoli a zničte ten pekelný stroj jednou provždy!


Boss 3 – Po nekonečném šplhání, kterého si ve hře ještě užijete dosytosti, se konečně dostanete k závěrečnému bossovi. Je to chlápek v brnění, který mě připomíná Rocksteadyho z Želv ninja. Na jedné paži má cosi co vydává elektrický proud. Jakmile máchne vytvoří se paprsek ve tvaru půlměsíce a sežehne vás během několika vteřin. Na tohohle bosse není těžké vyzrát. Nejdůležitější je mít full HP (všechny čárky života) a potom už ho upachtíte jakoukoliv zbraní.


Říjen 2019. Sledoval jsem nějaký stream nebo záznam na kanále Retrohráč, kde kluci vydali výzvu k dohrání Batmana bez sejvů. Kdo zašle prokázaný záznam dohrání bez střihu, vyhraje tričko. Co dodat, jsem v něm fešák!

Boss 4 – Další pekelný místnost plná technologických hejblátek, to je boss 4. Jsou to jakési pohybující se čtverce po obrazovce a ze svých boků vystřelují kuličky. Vypadá to vše obtížněji než je. Stačí si ihned na začátku vyskočit na stupínek a projíždějící čtverce počastovat ránami pěstí. Jakmile jeden z nich padne (vybouchne) je na čase vzít do rukou nějakou zbraň.


Závěrem

A na závěr jednu důležitou informaci. Batman má schopnost vyšplhat se podél zdi. A to tak, že se odráží od zdi ke zdi. Stačí když budete u nějaké stěny zmáčkněte skok do ní a jakmile jste ve vzduch stiskněte klávesu skoku ještě jednou a Batman se odrazí od stěny výš. Radím abyste si to vyzkoušeli hned někde v prvních levelech. Nejlepší je to vyzkoušet v levelu jedna, kdy dorazíme k místu s několika muži s plamenomety v patrech. Koukněte na obrázek. Tudy si můžete zkrátit cestu, aniž byste se dostali do konfliktu s plamenomeťáky. Takovýhle zkratek je ve hře ještě pár.


Author: Hellhouse99
V poslední době si plním herní resty a dohrávám hry. Prakticky denně jsem na Databazi-her.cz Věnuju se občasnému strýmování na Twitchi Záznamy jsou k vidění také na Youtube kanále spolu s další dřívější tvorbou. Vyskytuju se dost často na Discordu, mám svůj Kutloch Budu se snažit častěji psát semka na web 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *