zdroj: https://www.ign.com/games/blades-of-steel

NES Blades of Steel (1988)

Sportovní hry tak nějak vždycky patřily k mému oblíbenému žánru. Inklinoval jsem u hraní k různým záznamům výsledků, vytváření imaginárních lig a sestavování tabulek. Blades of Steel patřil mezi mé nejhranější tituly na konzoli Nintendo. 

Výčet všech týmů, za které můžete hrát. Žádné bližší statistiky nečekejte. Já vybíral tým dle sympatií barvy jejich dresů 😀

Abych si jako malý capart okořenil rutinní hraní, vytvářel jsem si spoustu motivací ve formě tabulek a zapisování výsledků. Systém rozehrání přáteláků každý s každým čtyři zápasy vyústil v zajímavou ligovou tabulku. Snažil jsem se tenkrát vždy dát co nejvíce branek a zvítězit vysokým rozdílem. Pořadí tehdejších turnajů už asi těžko dneska někde dohledám. Jediné co mi zůstalo v paměti je, že první v tabulce byla Minnesota.

Ukázka „pavouka“ a krátké cesty Stanley Cupem.

Blades of Steel nabízí celkem osm známých týmů z NHL. S nimi lze hrát přátelská utkání mezi sebou, ale je tu také možnost sehrát cestu za Stanley Cupem. Tahle tour není moc dlouhá. Odehraje se v rámci tří zápasů, které musíte vyhrát. Je to formou náhodného losu pavouka a do cesty se vám tak postaví celkem tři soupeři. S každým odehrajete jediný zápas. 

Nástup na led je skvěle provedený. Hokejky ladně naskakují na led za zvuku nástupovky obkrouží ledovou plochu a sjedou se k úvodnímu vhazování. Pecka!

Zápasy jsou rozdělené na klasické třetiny o dvaceti minutách herního času. Hraje se tu klasicky v pěti hráčích v poli a s brankářem. Možná si říkáte, proč takovouto samozřejmost píšu, ale dříve nebývalo zvykem se ve hrách držet striktních pravidel podle reálného hokeje. I tady najdete jistá zjednodušení pravidel. 

A zápas může začít!

Ve hře není žádný ofsajd, nebo zakázané uvolnění a vše hezky rychle plyne. To co zajeté hráče překvapí je reversní ovládání, kdy tlačítkem tolik navyklým na střelu se tu přihrává a naopak. Každopádně se celkem rychle přeučíte. Souboje mezi hráči sleduje bedlivým okem rozhodčí a pokud dojde k šarvátce, doslova odtáhne poraženého na trestnou lavici. Potrestaný hráč zůstává na trestné lavici opravdové dvě minuty herního času a nebo se vrátí do hry pokud jeho tým inkasuje. 

Došlo k šarvátce v mezikruží a rozhodčí nařídil trestné střílení.

Souboje a obírání soupeře o puk je jednoduchý. Musíte protihráče třikrát hitnout, jakmile se vám to podaří, získáte puk. Ovšem mnohdy se protihráč nevzdá a dojde k pěstnímu souboji bez rukavic. Hra se stopne a přepne do detailního zobrazení. Vidíte tak před sebou dva hráče, kteří se pomlátí o účast na trestné lavici. Poražený je odtažen a vítěz bere puk. Taková strkanice v brankovišti nebo v mezikruží může přinést útočícímu hráči i trestné střílení.

Souboj z blízka. Takový Mortal Kombat, jen bez fatalit. Můžete mlátit do břicha a obličeje, nebo si ty stejné partie krýt. Kdo se pětkrát za sebou trefí, vyhrál bitku.

Trestná střílení mají podobný mód jako pěstní souboje. Vše je hezky detailně vykresleno zblízka a vy se v roli střelce ocitnete zády ke kameře a čelem k brankáři. Vše je sice statické a vy volíte jen směr střely, ale vypadá to fakt skvěle a je to podpořeno dobrým atmosférickým ozvučením. Je škoda, že tahle minihra trestných střílení není spustitelná přímo z menu hry.

Za brankářem je vidět ona pohybující se šipka. Středobod celého snažení.

V případě, kdy zápas skončí remízou, jde se rovnou na trestná střílení. Tam budete mít celkem pět pokusů k úspěšnému vstřelení branky, ale také se ujmete role brankáře. Stejně jako u střelce i u brankáře musíte prostě v pravý čas jen tipnout směr a část branky kam by mohl puk jít. Je to o náhodě, ale umí to hezky vytvářet atmosféru. Třeba když si to střihnete ve dvou s kamarádem. Prim hrají možnosti mnoha směrů, kam lze puk zamířit a můžete se pak vysmát kamarádovi, že nezůstal s gólmanem stát na místě, když šel puk přímo po ledě a doprostřed. Jindy se chytnete za hlavu, jak je možné, že to vychytal 🙂

Střela Minnesoty míří do horní části branky, špatná volba.

Za zmínku také stojí, že v klasickém herním zobrazení, kdy koukáte na stadion (jeho část) zleva doprava se puk střílí vždy jen po ledě. Jiné hokejové hry nabízely tenkrát už dva módy střely, vzduchem i po ledě (Ice Hockey). A nakonec si povíme zásadní věc. Směr vaší střely nejde nijak korigovat. Při střele zamíří puk vždy směrem, kde se pohybuje šipka. 

Tohle už bylo lepší, brankář tipnul špatnou stranu.

Ta je umístěná na brankové čáře a jezdí si od jedné tyče ke druhé. Je pak jen na vás, jak se zorientujete v útočném pásmu. Mnohdy po okamžitém překročení modré čáry stojí šipka u tyčky. Musíte tak kotouč podržet, rozehrát a vyčkat na lepší příležitost. Není to však nic složitého a dá se to celkem bez problému naučit. Za pár hraní budete vědět přesně kdy vystřelit a kdy se to naopak nevyplatí. 

Záznam z mého streamu, kde jsem se hře zase věnoval, vyhrál titul a ukázal i trestná střílení.
Author: Hellhouse99
V poslední době si plním herní resty a dohrávám hry. Prakticky denně jsem na Databazi-her.cz Věnuju se občasnému strýmování na Twitchi Záznamy jsou k vidění také na Youtube kanále spolu s další dřívější tvorbou. Vyskytuju se dost často na Discordu, mám svůj Kutloch Budu se snažit častěji psát semka na web 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *